Vyvýšené záhony sa stali fenoménom v záhradkárstve. Čoraz viac ľudí sa pri zakladaní záhrady obracia k týmto riešeniam, vieme prečo je to tak. Ak nemáte priestor pre založenie veľkej záhrady, alebo proste nemáte čas na jej starostlivosť, nemusíte sa vzdávať svojho sna o čerstvej zelenine či ovocí z vlastnej záhrady. Riešením sa stali poslednými rokmi overené a obľúbené vyvýšené záhony. Porovnávali sme ich s klasickou záhradou. Pokým za rok v bežnej záhrade strávime denne niekoľko hodín a musíme sa jej intenzívne venovať, pri vyvýšených záhonoch je to celkom inak. Okrem nižšej potreby času a zálievky, je tu aj benefit v podobe dostupnosti aj v oblastiach, kde by bolo inak pestovanie problémom.
Vyvýšený záhon je definovaný záhonom, ktorý je zasadený do priestoru nad existujúcu hranicu pôdy. Preto je vhodný aj pre osoby, ktoré majú problémy s chrbticou a starostlivosť o klasickú záhradu by im znemožňovali zdravotné problémy. Nie je teda potrebné sa zohýbať, kľačať ani čupieť pri ich údržbe. Rovnako je riešená aj zálievka záhonov, ktorá lepšie udržuje vlhkosť v pôde, čo znižuje objem zálievky ale aj počet krhiel, ktoré k zálievke potrebujete. To ale nie sú jediné benefity, ktoré nám vyvýšené záhony ponúkajú. Okrem spomínaných je tu aj lepšie hnojenie a výživa pôdy.
Menší prístup škodcov k plodinám a ich koreňom a teda menšie nároky na ich plašenie či likvidáciu. Naproti tomu sa vyvýšené záhony vyznačujú vysokou rodivosťou ovocia a zeleniny. Je to vďaka ohraničenému priestoru, kde všetky živiny ostávajú pre vysadené rastliny. Mikroklimatické podmienky sú jednoducho udržateľné a menej finančne náročné ako pri klasických rozsiahlych záhradách. Ideálne je pritom to, že vyvýšené záhony nemusíte osádzať iba v priestoroch záhrad. Sú ideálnym doplnkom terás a dokonca aj balkónov. Všeobecne teda platí, kto chce spôsob si nájde. Pestovateľom sa teda môže stať ktokoľvek, kto má záujem. Vďaka rôznym veľkostiam vyvýšených záhonov si môže vyskladať svoju záhradu každý a za všetkých podmienok.