1) Zoznam výdavkov
Prvým krokom k šetreniu je zistiť koľko máte výdavkov. Sledujte svoje výdavky – to znamená každú kávu, noviny či občerstvenie, ktoré kupujete. V ideálnom prípade si značte každý cent.
Po získaní všetkých údajov si zaraďte čísla do kategórií ako napríklad – potraviny, hypotéka, plyn, elektrina a aj celkovú sumu.
Ak používate pri platení kartu k podrobnejšiemu zoznamu vám pomôže výpis z účtu.
2) Urobte rozpočet
Akonáhle budete mať presný rozpis výdavkov môžete ho zahrnúť do reálneho rozpočtu.Uveďte v ňom svoj čistý príjem. Nezabudnite v ňom zohľadniť aj príjmy a výdavky, ktoré nie sú pravidelné. Napríklad platenie poistky, pravidelný servis auta atď.
Ak nemáte pravidelný príjem, ste na voľnej nohe, tvoríte alebo máte len čiastočný úväzok poznačte do rozpočtu aspoň približnú čiastku.
3) Plán na sporenie
Teraz keď ste svoje príjmy aj výdavky zosumarizovali vytvorte v rozpočte kategóriu úspor. Snažte sa zakaždým odložiť aspoň 10-15% svojho príjmu. Ak sú vaša výdavky tak vysoké, že toľko nemôžete ušetriť je načase zvážiť svoje návyky a skúsiť zhodnotiť, ktorú kategóriu výdavkov môžete obmedziť.
Veľa sa dá ušetriť napríklad na strave a zábave.
4) Výber šetrenia
Jedným z najlepších spôsobov ako ušetriť je stanoviť si cieľ.Začnite tým, že popremýšľate o tom na čo by ste chceli začať šetriť – na dovolenku, na dom, na auto. Potom si prepočítajte koľko času by vám to malo trvať. Držte sa svojho cieľa najviac ako sa len bude dať!
5) Rozhodnite o prioritách
Po výdavkoch a príjmoch budú mať vaše ciele pravdepodobne najväčší vplyv na to ako ušetriť peniaze. Nezabudnite ani na dlhodobé ciele ako je napríklad odkladanie si peňazí na dôchodok. Nespoliehajte sa na štát ani na dôchodkové zabezpečenie. Nikdy neviete čo sa môže stať.
6) Vyberte si tie správne „nástroje“ na sporenie
Takmer všetky banky už ponúkajú rôzne produkty alebo automatické prevody medzi vaším účtom a sporiacim podúčtom. Ak si nastavíte automatický prevod nemusíte si robiť starosti a navyše odoláte pokušeniu ihneď minúť peniaze.